top of page

Çocuğunuza kendi kendine giyinmeyi öğretin !

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2022
Çocukların kendi kendilerine giyinme çabasında ilk adım, çorabını çıkarmaya çalışmakla atılır. Anne-babasını ve çevresindeki diğer yetişkinleri örnek alarak başlayacak giyinme ile ilgili becerilerinde neyi, ne zaman ve nasıl öğrenmesi gerektiği büyük önem taşır. Bu süreci giyinme becerisi geliştirme etkinlikleriyle eğlenceli kılmak elinizde.

Önce hangi giysi ile alıştırma yapmak gerekir? Giyinme becerileri geliştirmeye başlamak için en doğru yaş ve günün en uygun zamanı hangisidir? İşte 1-6 yaş çocuklarında giyinme ile ilgili becerilere dair bilmeniz gerekenler…

Giyinmeyi Öğrenmek Kaslarını Geliştiriyor

Çocuğunuz bir yaşına gelinceye kadar birçok ihtiyacını anne-baba karşılar. Ancak öyle bir zaman gelir ki bazı ihtiyaçlarını kendi kendine gidermeyi öğrenmesi gerekir. Üstünü değiştirmek de bunlardan biri. Elbette bebeğiniz bir yaşına gelir gelmez giyinme becerileri bir anda ortaya çıkmıyor. Anne-baba olarak sizlere düşen sabırlı davranmak, gereken zamanı tanımak ve ona örnek olacak giyinme becerileri etkinlikleri yaparak en iyi şekilde öğrenmesini sağlamak olacak.

Çocukların giyinme becerilerini elde etmesi sadece günlük hayatta bir ihtiyacını kendi başına gidermesi anlamına gelmiyor. Kendi giysilerini seçmeye başlaması, üstünü değiştirmeyi öğrenmesi ona küçük motor kasları gelişimi, büyük motor kasları gelişimi, bilişsel gelişim alanlarında da katkı sağlıyor.

Bir yaşından sonra başlatabileceğiniz bu kendi başına giyinmeyi öğrenme sürecinde çocuklar renkleri, giysilerin adlarını ve mevsimleri, mevsime göre giyinmeyi de öğrenmeye başlıyor.

Giyinme Becerileri Özgüven de Sağlıyor

Kendi başına giyinme ile ilgili beceriler geliştirmeye başlaması aynı zamanda çocuğunuzun özgüvenini arttırıyor. Bağımsız, güçlü bir birey olabileceğini öğrenmeye giden yol da yine giyinme becerilerini geliştirmeye başlamasından geçiyor.

Çocuğunuzun hazır olduğu zamanda bu süreci başlatmak da önem taşıyor. Bir yaşından sonra küçük adımlarla başlayabileceği gibi, 18-24 aylıkken de giyinme becerileri öğrenmek için uygun olabiliyor.

Giyinmeyi Öğrenmeye Pijama ile Başlasın

Bir yaş itibariyle çocuğunuz birçok şeyi kendisi yapmak istemeye başlar. Siz de bu dönemi ona giyinme becerileri kazandırmaya başlamak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Çorabını çıkarmak, çorabını giymeye çalışmak, hangi renk pijamayla uyuyacağına karar vermek gibi en basit aktiviteler yapabilirsiniz. Şunu belirtelim, 1-6 yaş döneminde elde edilecek giyinme becerileri için en doğru başlangıç pijama ile oluyor!

Telaş Yapmadan Öğrenmeli, Ona Zaman Tanıyın

Uzmanlara göre düğmeli, fermuarlı, dar, uzun giysilerle giyinmeyi öğrenmeleri hem daha uzun sürdüğünden hem de zorlandıkları için başarısızlık hissine kapılacaklarından çok tercih edilmemeli.

En kolay giyilen ve çıkarılan giysi olan pijamalar, çocukların giyinme becerilerini geliştirmeye başlamak için en keyifli araç olarak öneriliyor.

İlk Denemeleri Geceleri Yapmak En Doğrusu

Ayrıca anne ya da baba sabah işe yetişme telaşında olacağı için çocuğuna kendi başına giyinmesi için yetecek zamanı tanıyamayabilir. Bu durumda en sağlıklısı, banyodan sonra yatma zamanı geldiğinde pijamalarını seçip giymesi için çocuğunuzu teşvik etmek.

Kendi Başına Giyinme Etkinlikleri Yapın

Çocuklar oynarken öğrenmeye, büyükleri taklit etmeye çok meraklıdır. Kendi kendine giyinmeyi öğretmek de keyifli bir aktiviteye dönüşebilir, değil mi? Belirleyeceğiniz renkte çorapları bulup giyme, büyük düğmeli hırkaları iliklemeyi deneme, babasının tişörtlerini elbiseye çevirme gibi basit ve geliştirilebilir oyunlar kurgulayın.

Kendi Kendine Giyinmeyi Öğrenme Oyunları Oynayın

Özellikle büyük ebatlarda giysilerle pratik yapmanız onu hem eğlendirecek hem de daha kolayca iliklemesini ya da giymesini sağlayacağından kendine güven hissettirecektir. Giyinirken dengede durmaya çalışması da hem eğlenceli hem de geliştirici bir oyun haline gelecektir.

Siz de onunla birlikte deneyin, komik giysiler giyin, sağ ve sol ayakkabı çiftini ayırt etmesini sağlamak için sevdiği kahramanlardan etiketler yapıp yapıştırın… Eğlenin, zaman ayırın ve çocuğunuzun becerilerinin nasıl da hızla geliştiğine şahit olun


Seçim Yapmasına İzin Verin

Bol bol pratik yapmak, giyinme ile ilgili becerilerinin daha hızlı ve güçlü gelişmesini sağlayacaktır. Bu da demek oluyor ki çocuğunuz sürekli olarak üstünü değiştirmek isteyebilir. Küçükken durumu daha kolay kontrol altında tutabilirsiniz. Bir yaş döneminde tokasını, mama önlüğünü, çorabını çıkarmak çocuğunuz için eğlencelidir. Ne giyeceğine siz karar verebilir, siz hızlıca giydirebilir, ondan sadece kolunu uzatmasını ya da ayağını doğru yere koymasını istersiniz.

Fikrini Sorun, Nedenleri Mutlaka Açıklayın

Ancak büyüdükçe durumlar değişebilir. Çocuğunuz 2-3 yaş döneminde tişört ya da kazağınız kendisi giyme becerisini gösterebilir. En azından ısrarla denemek ister. Rengine kendisi karar vermeyi sever.

Önerilerinize itirazlar bu dönemde başlayabilir. 1-6 yaş arasında oluşan giyinme becerilerini verirken çocuğunuza karşı sabrınız ve desteğiniz önemli.

Giyeceği kıyafeti seçmesine mümkün olduğu kadar izin verin. Fikrini sorun. Yapacağı aktiviteye, mevsime ya da gideceğiniz yere uygun giysi seçmezse bunu ona sakince açıklayın. Nedenlerini izah ederken kendi giysi tercihlerinizi örnek gösterin. Unutmayın, çocuklar her şeyi önce anne-babasını taklit ederek yapmaya başlar.

Hangi Yaşta Hangi Giyinme Becerisi Gelişir

Sizi taklit ederek öğrenen çocuğunuzdan yaşının ötesinde beklentiye girmemeniz, ancak onun yerine giyinirken karşılaşacağı zorlukları sizin çözmemeniz gerekir. Bu durumda 1-6 yaş arasında çocuğunuzun hangi dönemde hangi giyinme becerilerini geliştirebileceğini bilmekte fayda var:

  • 1 Yaşında: Tişört ya da tulumu giydirmeniz için kolunu uzatabilir, ayakkabısını ya da çorabını çıkarabilir.

  • 2 yaşında: Pantolonunu ya da şortunu sizin yardımınızla çıkarabilir, fermuarını kapatmadığınız bir montu çıkarabilir, tişörtüne ya da kazağına kollarını sokup giymeye çalışır.

  • 3 yaşında: Çorabını kendi giyme denemelerine, büyük düğmeleri iliklemeye, tişört ya da kazağını giymeye başlayabilir. Fermuarları açıp kapatabilir. Yanlış ayağına soksa da ayakkabıları ayağına geçirebilir. Elbette iliklemeden ya da bağcık bağlamadan!

  • 4 yaşında: Yardım alarak ayakkabılarını ve pantolonunu, yardım almadan çoraplarını giyebilir.

  • 5 yaşında: Yardımsız giyinebilir. Giysilerini katlayıp doğru yerlere kaldırabilir.

  • 6 yaşında: Ayakkabılarını bağlamayı öğrenebilir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör